Jakiś czas temu mogliście przeczytać o tym,  czym jest projekt oraz jakie przedsięwzięcia wspiera Unia Europejska. Dziś kilka słów o tym jak zacząć swoją przygodę z projektami unijnymi.

Z projektem unijnym można się zetknąć na kilka sposobów:

  • być twórcą projektu;
  • realizować projekt;
  • być uczestnikiem projektu;
  • być odbiorcą projektu.

Możliwa jest również kombinacja kilku tych sposobów. Można napisać projekt, a następnie go realizować i jednocześnie być jego uczestnikiem lub odbiorcą, gdy napiszemy na przykład projekt szkoleniowy dla swojej firmy. Możemy tylko napisać komuś projekt, lub korzystać z jego produktu jakim np. może być zakupiony nowy autobus. Możliwości jest sporo. Dziś skupimy się na pierwszym punkcie. Chcemy stworzyć projekt. Ale najpierw trzeba zacząć. Tylko jak to zrobić?



1. Wymyśl, co chcesz zrobić.


Chcąc sięgnąć po środki unijne zastanów się najpierw, co chcesz zrobić. Szkolenie? Założenie własnej firmy? A może wyposażenie już istniejącej w coś innowacyjnego? Unia Europejska, jak pisałam wcześniej, wspiera praktycznie każde przedsięwzięcie. Pomyśl więc, na jakie działanie brakuje Ci środków i czy znajduje się ono w katalogu wsparcia Unii Europejskiej.

2. Znajdź dofinansowanie.


W ten sposób od razu płynnie przechodzimy do drugiego etapu, jakim jest znalezienie dofinansowania. Gdy już wiemy co chcemy zrobić, warto sprawdzić czy w ogóle kwalifikuje się to do działań współfinansowanych z funduszy UE. Mamy do dyspozycji 7 krajowych Programów Operacyjnych oraz 16 Programów Regionalnych. I tu uwaga - sięgając po środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, możemy realizować projekt tylko w tym województwie, którego dany RPO dotyczy. Czyli na przykład: chcąc pozyskać środki na projekt szkoleniowy finansowany ze środków RPO dla województwa mazowieckiego, możemy realizować go tylko na obszarze województwa mazowieckiego. Nie musimy jednak na jego terenie prowadzić swojej działalności.
Z kolei fundusze pozyskane w ramach krajowych Programów Operacyjnych nie mają takich ograniczeń.
Najprościej sprawdzić możliwość pozyskania dofinansowania za pośrednictwem wyszukiwarki dotacji. Można też skontaktować się z jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, które udzielają bezpłatnych konsultacji.

3. Zapoznaj się z dokumentami.


Gdy już wiesz, że będzie organizowany konkurs na realizację projektów z obszaru, który Ciebie interesuje, zapoznaj się z dokumentami aplikacyjnymi oraz wytycznymi. Wszystkie je znajdziesz pod ogłoszeniem o prowadzeniu danego konkursu, a także na portalu funduszy europejskich.
Dzięki temu dowiesz się jak prawidłowo opracować budżet projektu, a także sprawdzisz czy to, co chcesz zrealizować, będzie mogło zostać sfinansowane środkami europejskimi.

Skorzystaj również z bezpłatnych szkoleń i spotkań informacyjnych. Instytucje organizujące nabory wniosków prowadzą bezpłatne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów projektów unijnych. Dowiesz się na nich między innymi jak przygotować poprawnie wniosek o dofinansowanie, jakie wydatki możesz sfinansować z funduszy unijnych, na podstawie jakich kryteriów Twój wniosek będzie oceniany oraz jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców.

4. Projektuj.


Czyli po prostu opracuj swój wniosek o dofinansowanie. Każdy program operacyjny ma swój elektroniczny generator wniosków. Jednak technika bywa zawodna, więc na wypadek gdyby Twój wniosek zniknął z systemu, albo konieczne było wprowadzenie do niego zmian, warto dla własnego bezpieczeństwa ale i komfortu pracy, mieć projekt zapisany w programie tekstowym oraz wersję budżetu w arkuszu kalkulacyjnym. Poszczególne pola do wypełnienia w generatorze mają ograniczoną liczbę znaków, więc pisząc wniosek "na brudno" można kontrolować pozostałą do wykorzystania ilość znaków.
Jeśli masz problem z napisaniem wniosku, możesz zwrócić się o pomoc do firm consultingowych. Pomogą Ci one napisać projekt, choć z pewnością będzie się to wiązało z opłatą bądź inną formą gratyfikacji - np. prowadzeniem Twojego projektu i pobieraniu za to wynagrodzenia.

5. Realizuj.


Gdy pomyślnie przejdziesz przez procedurę oceny swojego wniosku o dofinansowanie, podpiszesz umowę o dofinansowanie projektu. Od tego momentu będziesz musiał ściśle przestrzegać postanowień w jej zawartych oraz tego, co zostało przez Ciebie przedstawione we wniosku o dofinansowanie. Będziesz miał do wypełnienia szereg obowiązków związanych m.in. ze sprawozdawczością i rozliczaniem projektu. O tym szerzej napiszę w kolejnym artykule.

Przede wszystkim realizując projekty możemy zmieniać otoczenie w którym mieszkamy lub pracujemy. I choć czasami projektowa droga jest długa i trudna, a procedury skomplikowane, to warto podjąć wysiłek by zmieniać na lepsze swoje otoczenie.