Od 1 maja 2004 r. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Ma ono swoje liczne zalety, ale nie brakuje i wad z tego wynikających. Dziś skupimy się na tych pierwszych, czyli korzyściach płynących z naszej obecności w Unii Europejskiej.

Jeszcze przed majem 2004 r. Polska była odbiorcą tzw. środków przedakcesyjnych, które miały na celu pomóc naszemu krajowi w staniu się członkiem europejskiej wspólnoty. Był to bardzo dobry trening pozyskiwania funduszy zewnętrznych przed przyznaniem nam prawa do korzystania z funduszy strukturalnych już jako członek Unii Europejskiej. A te zaczęły do Polski spływać szerokim strumieniem od 2004 r.  Wtedy to ruszyła prawdziwa lawina projektów. O tym czym jest projekt możecie przeczytać tutaj.



Po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej rozpoczęła się realizacja krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Unia Europejska ma siedmioletni cykl tzw. programowania. Oznacza to, że budżet na realizację założeń polityki spójności - czyli mówiąc najprościej dążenia do jednakowego rozwoju i jakości życia we wszystkich krajach Członkowskich - jest ustalany na 7 kolejnych lat. W tym czasie państwa będące Członkami Unii Europejskiej realizują wspomniane wcześniej krajowe i regionalne programy, których cele tematyczne, założenia i finansowanie zostały wcześniej wynegocjowane z Komisją Europejską.

Obecnie Polska jest w końcówce unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zgodnie z zasadą "n+3", projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, będą mogły być jeszcze realizowane do 2023 r. Jednocześnie Polska jest w tym okresie programowania beneficjentem największych środków finansowych. Na realizację polityki spójności otrzymała 82,5 miliarda euro. Pieniądze te zostały podzielone na 7 krajowych programów operacyjnych oraz 16 programów regionalnych, realizowanych w każdym województwie.

Spacerując po naszych miastach bardzo trudno nie natknąć się choćby na jedną tablicę z informacją, że w danym miejscu jest realizowany (lub był) projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Śmiało można powiedzieć, że nie ma ani jednego aspektu życia społecznego czy miejskiego, którego by Unia Europejska nie wspierała.


Do dyspozycji są zarówno środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, pomagające rozwijać kapitał ludzki i wszystko to, co jest bezpośrednio związane z udzielaniem wsparcia człowiekowi. Niekiedy jeszcze nienarodzonemu, jak w przypadku projektów dotyczących funkcjonowania szkół świadomego rodzicielstwa czy też szkół rodzenia. Dzięki EFS powstają również nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach, a dzieciaki mogą w nich korzystać z szerokiego wachlarza zajęć dodatkowych. Również uczniowie i studenci mogą korzystać z licznych aktywności pozalekcyjnych, brać udział w szkoleniach, kursach, płatnych stażach i praktykach. Finansowane są również profilaktyczne programy zdrowotne i różnego rodzaju usługi społeczne i zdrowotne świadczone przede wszystkim tam, gdzie jest najwięcej osób narażonych na wykluczenie społeczne lub już nim dotkniętym. Osoby pozostające bez pracy lub te, które pracują, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mają ogromny wybór szkoleń i kursów.

Co ważne, dla uczestników projektu wsparcie udzielane jest na ogół bezpłatnie lub za symboliczną odpłatnością, co sprawia, że dostęp do nich jest możliwy dla każdego. Ma to sprawić, że zlikwidowane zostaną dotychczasowe bariery w dostępie np. do edukacji czy opieki rehabilitacyjnej.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej możemy też jeździć po wyremontowanych drogach nowymi autobusami, podróżować w bardziej komfortowych warunkach nowymi pociągami, czy oczekiwać na nie na wyremontowanych dworcach. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności finansują w głównej mierze to, co dotyczy budowy, przebudowy, modernizacji infrastruktury, dróg czy budynków. Te środki przeznaczane są również na ochronę środowiska - np. poprzez termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła (likwidacja pieców starego typu) czy montaż instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii.
EFRR wspiera również innowacyjność przedsiębiorstw, zwłaszcza poprzez realizację projektów badawczo-rozwojowych.

Jak widać fundusze europejskie wspierają prawie każdy aspekt naszego życia. O tym jak po nie sięgnąć, opowiem w kolejnych postach o tej tematyce.