Co jest tak naprawdę ważne? Być może dla kogoś to np.: miłość, rodzina, przyjaźń, zdrowie. Być może zaufanie, uczciwość, indywidualnie rozumiana duchowość, kariera. Być może jeszcze coś innego. Oczywiście tego co jest dla Was znaczące może być więcej, a może być i mniej. Różny może być stopień istotności. Coś może być bardziej szczególne, a coś innego mniej. Mniej, ale jednak ważne. Zdarza się też, że w imię czegoś potrafimy bardziej się poświęcić, żeby uzyskać większy poziom satysfakcji. 




To co w głębi organizacji

Pytanie zadane na samym początku może wydaje się mało związane z pracą, organizacjami itp. Jednak nie jest tak do końca. Możliwe, że przed wysłaniem CV czytacie dokładnie wszystkie informacje wybranego ogłoszenia. Często można zauważyć standardowe zwroty związane z tym, co jest oferowane pracownikom, wymogami, zakresem obowiązków. Są też i takie ogłoszenia, w których rekruterzy próbują jak najszczegółowiej przedstawić prezentowaną organizację. Zdarzają się wtedy sytuacje, kiedy pojawiają się informacje dotyczące właśnie wyznawanych w tym miejscu wartości, tego co jest tam ważne i na co zwraca się szczególną uwagę. Takie informacje można również czasem znaleźć na stronach internetowych konkretnej firmy. Oczywiście bywa i tak, że wprost ich nie znajdziecie. Raczej wyczytacie coś niepewnego między wierszami w internetowych opiniach lub poznacie podczas potencjalnego kontaktu. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że organizacja może oficjalnie pokazywać jakie wartości są dla niej istotne, ale rzeczywiste wartości, którymi się ona kieruje, to czasem może być osobna kwestia, niekoniecznie pokrywająca się z employer branding'owym przekazem. Choć mam wrażenie, że im dłużej człowiek jest aktywny zawodowo, to nawet nieświadomie jednak zdaje sobie sprawę, że nie każdego pracodawcę można stawiać jako wzór, mimo stwarzanych pozorów. Częściowo się to bierze z własnych doświadczeń, a częściowo z historii innych osób. 



Pracodawca + pracownik, czy pracodawca vs. pracownik?

Rzeczywiste wartości wyznawane przez organizacje to jedno, a wartości którymi kieruje się człowiek to drugie. Gdy pierwsze z drugimi się pokrywają, to można uznać taką sytuację jako idealną. Pracownik jest zadowolony, bo nie musi robić czegoś wbrew sobie, a tak naprawdę może poczuć, że to co dla niego ważne, jest istotne i dla pracodawcy. Ma więc pewien rodzaj oparcia. Dla pracodawcy to też jest dobra sytuacja, ponieważ wie, że pracownik ma podobne podejście do pewnych spraw. Są więc fundamenty do zbudowania wzajemnego zaufania i współpracy między stronami na długo. 

Odwrotna sytuacją będzie, gdy wartości obu stron są przeciwstawne. Wyobraźcie sobie, że pracodawca wymaga od pracownika opracowania nie do końca prawdziwych informacji na temat firmy, a pracownik akurat ceni sobie uczciwość. Albo w drugą stronę, pracownik z jakiegoś względu nie szanuje wszystkich współpracowników lub tylko ich części, a dla pracodawcy ważny jest szacunek do ludzi. Łatwo więc się domyśleć, że któraś ze stron, albo i obie po prostu mogą nie wytrzymać frustracji i się rozstać.

Jest jeszcze inna sytuacja. Strony mogą po prostu akceptować swoje wartości, jednak wartości te ich nie rażą i nie wywołują negatywnych emocji. 

Oczywiście mogą pojawić się różnego rodzaju kombinacje takich sytuacji, gdy będziemy brali pod uwagę kilka wartości. Przykładowo jedna ze stron z jakąś wartością się utożsami, inna wartość będzie ją raziła, a inną wartość po prostu będzie akceptował. Jednak jeśli pojawia się choćby jedna wartość przeciwstawna do własnej wartości, to może to na dłuższą metę być powodem problemu.



Pytanie

Czasem nie zdajemy sobie sprawy co jest dla nas tak rzeczywiści ważne. Po prostu do tego dążymy, na coś chuchamy, dmuchamy, ale być może nawet tego jeszcze wprost nie uzmysłowiliśmy sobie, nie nazwaliśmy w natłoku różnych spraw. Warto więc na spokojnie zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie - co jest dla mnie naprawdę ważne? Może na przyszłość pomoże to w znalezieniu takiej pracy, która będzie poza wypłatą i różnego rodzaju bonusami dawała coś jeszcze. A może chociaż pomoże nie tracić czasu na pracę w miejscu, do którego po prostu nie będziemy w stanie się dopasować.