Drążąc temat można doszukać się różnych definicji, które próbują wyjaśnić czym jest sama organizacja. Od tłumaczeń związanych z wyjaśnieniem znaczenia tego słowa po spojrzenia, które są nakierowane bardziej na kwestie społeczne, ekonomiczne. W tym poście skoncentruję się na organizacjach jako tworach skupiających ludzi i działających w określonym celu. Dodatkowo zawężę je do tych, które są sformalizowane. Opisując organizacje pod takim właśnie kątem można zauważyć, że w pewnych z nich pracujemy, w innych załatwiamy oficjalne lub nieoficjalne kwestie, za pomocą jeszcze innych wspieramy ich podopiecznych, być może w pewnych się zrzeszamy. Teoretycznie nawet nie trzeba wychodzić z domu, żeby zetknąć się z niektórymi z nich, ponieważ radio, telewizor, internet też są pewnymi kanałami komunikacji organizacji z potencjalnymi odbiorcami.

Gdyby przyjrzeć się funkcjonowaniu organizacji w społeczeństwie, to działają one w trzech sektorach:
  •  pierwszy sektor, czyli ten do którego zaliczana jest administracja publiczna,
  •  drugi sektor, który jest nastawiony na zysk,
  •  trzeci sektor, a więc ten, który nie jest nastawiony na zysk

 

Sektor pierwszy


W skład tego sektora wchodzą instytucje, które są związane z administracją publiczną. Wszystkie urzędy m.in. urząd pracy, gminy czy skarbowy, ale także np. sądy i prokuratura. To pokazuje rozpiętość tej strefy i jej zróżnicowanie. Chociażby zadaniem urzędów pracy głównie jest wspieranie osób bezrobotnych w poszukiwaniu pracy. Potencjalne zatrudnienie konkretnego petenta wpłynie na zwiększenie jego dochodu, a to na większy podatek, który zasili kasę państwa. Natomiast w przypadku urzędu skarbowego zadaniem jest czuwanie nad poprawnym odprowadzaniem do państwa właśnie podatków, które to napędzają ten sektor. Z kolei urząd gminy jest odpowiedzialny za sprawy związane z zarządzaniem obszarem, który jemu podlega i w którym ten sam petent może mieszkać i/lub pracować. Oczywiście to tylko mały zarys całości, ale widać całkowicie odmienne zadania wymienionych organizacji.


Sektor drugi


Korporacja, firma, biznes, organizacja gospodarcza to słowa które spośród wszystkich wymienionych sektorów znajdują swoje miejsce właśnie tutaj. Skupia on w sobie podmioty utworzone głównie po to, żeby po prostu przynosiły zyski ekonomiczne. Mogą różnić się sposobem funkcjonowania, misją, wizją, wielkością, czy też branżą, w której działają. Aby istniały w świetle prawa, muszą one współpracować z pierwszym sektorem. Zdarza się również, że współpracują one i z trzecim sektorem. Przykładem będą sytuacje, gdy jakaś firma wspiera organizację pozarządową.


Sektor trzeci


Do trzeciego sektora wliczamy organizacje pozarządowe, czasem też nazywane skrótowo NGO'sami (od angielskiego non-governmental organizations). Nie są one nastawione na przynoszenie zysku. Z założenia mają inne cele. Najbardziej rozpoznawalne są stowarzyszenia i fundacje. Może się zdarzać, że w takich miejscach pracują osoby non-profitowo jako wolontariusze. Jednak to, że organizacje takie nie są nastawiane na zysk, nie musi oznaczać, że wszystkie osoby pracują tam za darmo. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Analizując dalej ten sektor, można znaleźć organizacje różnej wielkości. Takie, które są małe lub posiadają małe komórki (np. oddziały w innych rejonach kraju), gdzie często mimo posiadanych niewielkich środków finansowych osoby działają tam z wielkim zaangażowaniem w daną sprawę. Zdarzają się też i takie NGO'sy, które są bardziej majętne, a strukturą, zorganizowaniem i funkcjonowaniem mogą przypominać korporacje. Bywa też i tak, że firmy powołują do życia fundacje, co może być zabiegiem mającym wykonywać rozmaite mniejsze i/ lub większe zadania (często w powiązaniu z firmą powołującą). Niemniej nawet wtedy powinny być one nastawione efekt społeczny.


Im bardziej przedstawiciele wszystkich sektorów ze sobą wzajemnie współpracują, tym lepsze rezultaty mogą osiągnąć w społeczeństwie korzystne dla wszystkich stron. Łatwo zwrócić uwagę na całkowicie inne sektory, w które są wpisane organizacje oraz to, że po coś one jednak powstały. Wszystkie organizacje cechują się rozmaitymi procesami, które w nich zachodzą, niezależnie od tego czy to małe stowarzyszenie, czy wielka korporacja, czy urząd. Czasem procesy te są takie same lub podobne, a czasem zupełnie inne. Ważne jest także to, że pracują tam ludzie, którzy je tworzą i spędzają w nich część swojego życia. To oni tak na prawdę są motorem, który podtrzymuje każdą organizację i który, na różne sposoby przejawia jej kondycję, a także który ją reprezentuje. Warto więc mieć tego świadomość.